[CAMPANIE STAFF]Cautam moderatori si designeri activi!
Welcome to WTFCS Community Forums!
Servere gaming la super-preturi! [HOSTING SERVICE]
-->






Tutorial Port si IP forward pentru router
Author : TaZ., Category : Tutoriale port forwarding, 2 Replyes, 1187 Views
EVALUATE THIS TOPIC
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Guest(s)
TaZz! WtfCs
       
3,421
POSTS
420
THREADS
230
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 6.89[w]

1K
03-07-2014, 12:01 PM (This post was last modified: 03-07-2014, 12:04 PM by TaZ..)
#1
In acest tutorial va voi explica pe larg cum sa faceti port si ip forward prin intermediul unui router!

De ce avem nevoie : Bineinteles de router si de X cabluri crossover (X= nr de calculatoare pe care vreti sa le conectati la router)
Conectati Cablul principal (Wan-ul ) cel prin care va vine netul de la ISP la router in portul ce are numele WAN iar celelalte cabluri in porturile ramase libere , nu conteaza ordinea lor !
Dupa ce am facut acest pas si toate componentele sunt instalate e timpul sa trecem la configurarea propriu-zisa a router-ului!
Toate routerele au o adresa de web prin care pot fi configurate , aceasta este in general 192.168.01 sau 192.168.2.1 sau 10.10.0.1 etc! Cititi manualul routerului sau cautati pe net ce adresa are routerul vostru!
Deschideti un browser ( firefox , opera ,IE , etc) si scrieti adresa You are not allowed to view links. Register or Login to view..2.1 (asta in cazul modelului de router ales de mine , voi scrieti ce adresa are modelul vostru de router )
Va va aparea o fereastra ca cea de mai jos :

[Image: 14871001917350444298.jpg]

Ca default username-ul este admin si parola 1234 la toate routerele , daca a-ti schimbat-o voi sau ati luat un alt router cu un username si o parola alta decat admin/1234 introduceti datele voastre!
Dupa ce am introdus username-ul si parola ne va aparea meniul routerului :

[Image: 85380380161956261857.jpg]

Din meniu alegem General Setup :

[Image: 44196460265927631908.jpg]

Aici ne vor aparea timpurile de conexiuni valabile : ip static , dinamic sau pppoe!

[Image: 41080732631128918826.jpg]

Caz 1: Ip Dinamic:


Din meniul general setup alegem Dynamic ip :ne va aparea o fereastra de genul :

[Image: 11805070329990313193.jpg]

Este de ajuns sa da-ti Apply si routerul va se va configura sa primeasca ip dinamic!


Caz 2: Ip Static:

Alegem din Meniul General Setup , Static Ip si ne va aparea fereastra :

[Image: 98874736539383792314.jpg]

Aici Introducem datele de la ISP , Ip-ul pe care ni l-au dat cat si Gateway-ul ( daca nu stiti gateway-ul , acesta este de obicei primul ip din clasa voastra de ip-uri , deci daca aveti ip-ul 89.89.89.89 , gateway-ul va fi 89.89.89.1)

Apasam Apply si acum routerul este pregatit pentru conexiuni avand ip static !


Caz 3 : PPPOE ( pentru cei de la Romtelecom sau rds sau alte retele ce ofera net prin pppoe )

Alegem din meniul General Setup optiunea PPPOE si ne va aparea o fereasta ca cea de mai jos :

[Image: 81715148088368367426.jpg]


Completati campurile libere cu datele date de isp-ul vostru , apasati Apply si cam atat , acum routerul este configurat pentru PPPOE!

Bun !Dupa ce am configurat wan-ul routerului ( partea de conecatre a acestuia la internet ) este timpul sa configuram si reteaua interna care se va conecta prin intermediul routeruli la internet )
* LAN
Din General Setup alegem optiunea LAN
Ne va aparea o fereastra ca cea de mai jos :

[Image: 88656532280223473778.jpg]


Daca nu stiti ce configurari sa puneti , urmariti exemplul din imagine , daca routerul vostru are deja o "plaja" de ip-uri interne deja definite si cand apasati optiunea LAN
Acestea apar in genul celor din imaginea de mai sus este bine sa lasati asa cum este !
Dupa ce am configurat ip-urile interne apasam Apply

Bun , acum conexiunea la internet este configurata ,ip-urile de Lan sunt deja configurate !
Este timpul sa facem ip/port forward
* NAT
Din meniul General setup alegem optiunea NAT
ne va aparea o fereastra ca cea de mai jos , unde va trebui sa bifam butonul ENABLE!


[Image: 35499394627826657514.jpg]

Dupa ce am apasat ENABLE , apasam APPLY!
Acum din submeniul meniului NAT alegem optiunea Port Forwarding si ne va aparea o fereastra ca cea de mai jos :


[Image: 37880118990526140810.jpg]

Introduceti ip-ul si portul apoi dati add!
Deci daca vreau server de cs pe portul 27015 si ip-ul 192.168.2.100 o sa fac ca in imaginea de mai sus!
Dupa apasarea butonului ADD in mod automat toate conexiunile de pe ip-ul PUBLIC si portul pe care l-am ales vor duce spre ip-ul de retea si portul ip-uli de retea pe care l-am ales si invers!
In mod aditional unele routere un si tabela Virtual Server care se gaseste in meniul General Setup , Submeniul NAT si arata ca in imaginea de mai jos:


[Image: 89359753962504238559.jpg]

La fel si aici introduceti ip-urile si porturile apoi apasati add si Apply!

Dupa completarea acestor pasi , acum routerul stie sa faca NAT de la Ip-ul public catre ip-ul de retea ales de voi si pe portul pe care voi l-ati ales!

* FIREWALL
- orice router decent are si un firewall, ideea este ca ar trebui sa dezactivam acest firewall ca sa nu avem probleme!
De obicei firewallul de gaseste in meniul General Setup , submeniul FIREWALL si arata cam asa :


[Image: 70006370597090763772.jpg]

Bifam optiunea DISABLE apoi apasam Apply!

Cam atat , acum routerul stie sa se conecteze la net prin wan ( fie el cu ip dinamic .static sau pppoe) stie ca trebuie sa dea net mai departe la o retea interna ( acea retea pe care noi am stabilt-o la pasul LAN ) si in plus de asta mai stie sa faca si port forward pe ip-urile clasei LAN pe care noi le-am definit !

* Configurarea calculatoarelor din LAN pentru a se conecta prin router la internet :
Pentru windows :
Start->Control Panel-> Network Connections and Internet -> Network Connections
Aici click dreapta pe placa de retea pe care o folosim , alegem Properties , apoi Internet Protocol (TCP/IP) apoi iar properties !
La ip-uri si dns-uri punem in functie de configurarile pe care le-am facut in tabela LAN din router !
Exemplu :

[Image: 08402345284380813235.jpg]

Pentru Linux:
Folositi utilitoarul de configurare a retelei in functie de distributia voastra si introduceti aceleasi data ca in figura de mai sus !

***Recomandare:
DACA routerul vostru are un MENIU DE QUICK SETUP pentru conectarea lui la internet ( atentie meniul quick setup este decat pentru a da routerului un ip NU pentru a face NAT
sau pentru a configura LAN-ul ) va recomand sa il folositi pe acesta in locul la General Setup deoarece este mai usor de configurat !:
PASS 1 : Alegem QUICK SETUP WIZZARD


[Image: 90380682086688815026.jpg]


Ne va aparea fereastra :


[Image: 29047336762422757371.jpg]


Apasam NEXT SI NE VA APAREA :

You are not allowed to view links. Register or Login to view.


Alegem timpul Conexiunii la internet si introducem datele
Exemplul de mai jos este pt ip static dar voil alegeti ce conexiune aveti :

You are not allowed to view links. Register or Login to view.


Apasati Ok SI am terminat cu configurarea conexiunii la internet ! Apoi urmati pasii de la Partea cu LAN si NAT din acest tutorial!










“One day you’ll leave this world behind,
so live a life you will remember.” - Avicii. ◢ ◤
 
Wtfcs Community
         
21
POSTS
2,008
THREADS
390
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 0[w]

8Y
03-07-2014, 12:09 PM (This post was last modified: 03-07-2014, 07:08 PM by Robotelul WtfCS.)
#2
Nu stiam asta, mersi pentru tutorialul asta. De la mine ai un thanks
Regulament forum: You are not allowed to view links. Register or Login to view.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Incepator
 
22
POSTS
10
THREADS
0
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 0[w]
03-07-2014, 06:19 PM
#3
Foarte bun tutorialul,chiar mai ajutat.
Regulament forum: You are not allowed to view links. Register or Login to view.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.


Forum Jump: