[CAMPANIE STAFF]Cautam moderatori si designeri activi!
Welcome to WTFCS Community Forums!
Servere gaming la super-preturi! [HOSTING SERVICE]
-->






Asus ROG Swift PG27VQ Review
Author : Delete!, Category : Hardware, 2 Replyes, 1278 Views
EVALUATE THIS TOPIC
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Guest(s)
TURBO GUM
         
1,629
POSTS
329
THREADS
240
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 2.31[w]

1K
03-25-2018, 01:11 PM
#1
Asus ROG a aparut in urma cu doar cativa ani pe piata, iar de la aparitie si pana in acest moment a reusit sa se impuna pe piata de gaming extrem de repede. Ca o sub-divizie Asus, ROG a adus de toate gamerilor, de la laptop-uri, pana la placi de baza si periferice de gaming. ROG Swift PG27VQ este unul dintre cele mai asteptate monitoare ale producatorului, pentru ca vine cu de toate, fiind un monitor pentru mofturosi si pentru gameri care au nevoie de afisarea a cel putin 160 de cadre pe secunda pe ecran. Daca asta este ceea ce cauti, atunci ROG Swift PG27VQ merita investigat, pentru ca pana acum, implineste cam toate cerintele unui gamer.
De ce spunem asta? Pai pentru ca discutam de un monitor WQHD, cu o rezolutie 2560 pe 1440, de 27 de inci, cu posibilitatea de overclock timpul de raspuns pana la 165 de hz fara prea mult efort… cu timp de raspuns de 1 ms si G-Sync si Aura Sync.[/url]
Mai pe romaneste: E mare cat casa, are rezolutie 2K, e curbat, are luminite si vine cu tehnologie ce iti ajuta placa video si poate afisa pana la 165 de cadre pe secunda. Am spus ca suna ca un vis erotic pentru orice gamer nu? Ei bine… cam asa este.

Pe hartie, ROG Swift PG27VQ este pefect. Face to face, este o bijuterie pe biroul oricarui gamer, design-ul fiind cu adevarat superb in acest caz. Nu doar ca au upgradat ideea de Aura Sync, ce permite luminarea fundalului si proiectarea unui logo sub monitor, dar au introdus un design pe spate RGB, care proiectat, iti va lua piuitul. Practic are atat substanta estetica, cat stil SF, ajungand doar sa te uiti la el si sa iti stergi baluta din coltul gurii. Ramele mici, desgin-ul aztec futurist, culorile si insertul, infim, de portocaliu, il fac pe ROG Swift PG27VQ sa arate ca o masina de curse de multe sute de mii de dolari. Iar asta… asta ne-a placut extrem de mult.[url=https://zonait.tv/rog-swift-pg27vq-27-de-inci-de-de-toate/rog-swift-pg27vq-4/]

ROG Swift PG27VQ este un monitor de gaming. Fara doar si poate. De altfel, Asus au introdus toate tehnologiile necesare pentru a putea numii acest monitor un monitor gandit de gameri pentru gameri. Doar ideea ca poti sa overclochezi viteza de raspuns la 165 de hz este incitanta, oferind astfel un „flow” de cadre pe ecran surprinzator. Combinam asta cu tehnolgia G-Sync, care iti sincronizeaza cadrele si nu iti „mai taie imaginea”, pentru ca V-Sync-ul papa mult ram din placa video si avem un monitor care pur si simplu troneaza linistit in aria sa de pret.

Am spus ca este un monitor gandit de gameri pentru gameri, iar aceasta afirmatie vine ca urmare a extra-optiunilor pe care Asus le-a implementat pe  ROG Swift PG27VQ.

Daca mai devreme enumeram G-Sync-ul si viteza de raspuns de 1 ms reala, oferind astfel cat mai putin motion blur, acest model ascunde sub capota si cateva surprize. Spre exemplu, ceea ce numeste Asus: Gamevisual si GamePlus, doua tab-uri in meniul lui  ROG Swift PG27VQ, de care o sa te indragostesti. Gamevisual, este extrem de simplu de folosit, asta pentru ca iti propune 6 moduri de colorizare si iluminare, gandite special pentru RPG, vizionat filme sau FPS-uri, in vreme ce GamePlus, este briceagul elvetian al gamerului. De ce? Pentru ca propune pe langa timer pe ecran, fara software aditional, poate aduce pe ecran un crossair, un FPS counter si alte cateva widget-uri care s-ar pute sa iti faca viata mult mai usoara in jocuri. Timer-ul spre exemplu, in LOL este cel mai bun prieten, iar pentru cei care joaca HardCore FPS, isi pot seta pana si elevatia armei in functie de recul, ceea ce este mana cereasca, dar si un pic de tris daca doriti si sunteti cu adevarat puristi.

L-am ridicat in slavi si l-am laudat, pentru ca  ROG Swift PG27VQ  este un monitor senzational. Tot ce am aruncat pe el se vede superb, iar pentru gameri, care sunt destul de mofturosi cand vine vorba de panouri, timpi de raspuns si „jucarii” atasate,  ROG Swift PG27VQ  este unul din putinele monitoare care indeplinesc, la un pret destul de baban, toate mofturile posibile si imposibile ale acestui segment de public cumparator. Dupa principiul: Dai un ban si stii ca un minim de 7 ani nu mai schimbi monitorul nici mort. 
Im Back BITCH
It's time to cook
Incepator
 
2
POSTS
1
THREADS
0
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 0.05[w]
05-29-2018, 12:07 AM
#2
Atâta hype pe cei de la Asus cu monitor de 165 HZ,când allienware anunță încă un model de 240HZ. Și, referitor la rezoluție, doar 2k ? Slăbuț.
Cei de la ROG în momentul de față sunt "nothing but hyped'
TURBO GUM
         
1,629
POSTS
329
THREADS
240
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 2.31[w]

1K
05-29-2018, 02:53 PM
#3
Nu pot sa spun ca nu sunt overhyped cei de la ROG dar au aratat ca produsele lor chiar sunt capabile de cea ce spun.Pe cand un allienware e un fel de:"Hai sa iti arat ca am bani si uite ce mi-am luat.E ALIENWARE".Adica personal nu imi place si am auzit prieteni care au avut alienware(laptopuri in special) si nu au fost tocmai multumiti.Nu sunt la curent cu noile lor aparitii pe piata deci ma pot insela insa asta e cea ce cred eu
Im Back BITCH
It's time to cook


Forum Jump: