[CAMPANIE STAFF]Cautam moderatori si designeri activi!
Welcome to WTFCS Community Forums!
Servere gaming la super-preturi! [HOSTING SERVICE]
-->






[NEWS] Cum te afecteaza bradul de Craciun!
Author : KenZ0, Category : Media, 2 Replyes, 1111 Views
EVALUATE THIS TOPIC
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Guest(s)
Pb.WtfCs.Com
       
2,006
POSTS
226
THREADS
876
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 2.49[w]

MOTM8Y1K
12-09-2019, 08:19 PM (This post was last modified: 12-09-2019, 08:22 PM by KenZ0.)
#1
Cum se manifestă Sindromul bradului de Crăciun

Bradul de Crăciun înseamnă fericire, bucurie, sărbători și cadouri. Însă, dacă ne gândim la sănătate, din păcate, atât brazii artificiali, cât și cei naturali sunt dăunători, putând să ne afecteze sănătatea.

Bradul natural prezintă pe crengile sale microorganisme, dintre care cele mai periculoase sunt mucegaiurile. Pe de altă parte însă, You are not allowed to view links. Register or Login to view.ul artificial este realizat din policlorura de vinil, care poate conține substanțe toxice dăunătoare.

Ce riscuri presupune bradul natural



Mucegaiurile aflate în special pe scoarța bradului natural sunt foarte periculoase, mai ales pentru căile respiratorii.

Studiile din ultimii ani demonstrează că brazii de Crăciun predispun la alergii, astm, scad imunitatea în față răcelilor, facilitează sinuzitele și alte afecțiuni din sfera ORL. De asemenea, mulți brazi destinați vânzării sunt stropiți cu diverse de substanțe toxice și pot conține pesticide, pe care producătorii le folosesc pentru a stimula creșterea brazilor.



Cercetătorii au stabilit că „Sindromul bradului de Crăciun” este provocat de sporii unor ciuperci microscopice, care se dezvoltă pe copac, provocând probleme respiratorii. Practic, oamenii de știință sunt de părere că majoritatea problemelor cauzate de bradul natural sunt cele ale căilor respiratorii.



Concret, ciupercile de pe crenguțe atacă plămânii, iar sursa principala a problemelor este mucegaiul de pe crengi, care produce continuu ciuperci microscopice ce sunt inhalate, provocând tuse, iritatie în gât, amețeală, mâncărimi ale nasului, lacrimari ale ochilor, tușe, probleme de respirație, dureri în piept, sinusuri înfundate, senzație de oboseală și insomnie.

De asemenea, s-a constatat că ciupercile în cauza se găsesc pe brazi în mod natural, însă acestea încep să se multiplice la căldură.

De aceea, pentru a fi redus riscul de apariție al problemelor de sănătate, este indicat că bradul să fie înlăturat din locuința imediat după ziua de Crăciun. Altfel spus, este indicat ca bradul natural să fie scos din casă și aruncat înainte de a se usca, în felul acesta eliminând apariția eventualelor probleme.

Ce riscuri presupune bradul artificial

Pe de altă parte, bradul artificial este la fel de periculos. Acesta este fabricat dintr-un plastic numit policlorură de vinil (PVC), care poate să conțină substanțe toxice periculoase, cum ar fi plumbul.



Există studii care arată că materialele plastice din acești brazi sunt deosebit de toxice chiar și la atingere, astfel că unele etichete ale brazilor artificiali avertizează să ne spălăm pe mâini după montare și, de asemenea, li se interzice copiilor să se joace cu elementele bradului. De aceea este recomandat că acesta să nu fie instalat în dormitorul celor mici.



Mai mult, anumite studii efectuate arată că aceste substanțe din compoziția bradului artificial pot duce la apariția unor probleme renale, hepatice sau neurologice.
You are not allowed to view links. Register or Login to view.

[Image: 2PcOR2h.png] 

Apreciezi munca mea? Nu uita sa imi dai like :) 
 You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Fondator WtfCs
             
5,979
POSTS
398
THREADS
3031
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 18.99[w]

Drunk MemberDrunk MemberGamer8Y1K5K
12-10-2019, 08:17 AM (This post was last modified: 12-10-2019, 08:18 AM by Dey..)
#2
Eu cred ca te oftici doar, pentru ca anul asta nu ai brad! :))
Link-uri utile:
Regulament Forum: You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Regulament Chatbox: You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Lista atributii staff: You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Tutoriale utile: You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Topic inactivitate: You are not allowed to view links. Register or Login to view.


You are not allowed to view links. Register or Login to view.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Pb.WtfCs.Com
       
2,006
POSTS
226
THREADS
876
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 2.49[w]

MOTM8Y1K
12-10-2019, 10:50 PM
#3
Recunosc...n-am bani de brad si incerc sa bag strambe! :))
Ba ca nu e bine asa..ba asa...!
You are not allowed to view links. Register or Login to view.

[Image: 2PcOR2h.png] 

Apreciezi munca mea? Nu uita sa imi dai like :) 
 You are not allowed to view links. Register or Login to view.


Forum Jump: