[CAMPANIE STAFF]Cautam moderatori si designeri activi!
Welcome to WTFCS Community Forums!
Servere gaming la super-preturi! [HOSTING SERVICE]
-->






[TUTORIAL] Important! Conteaza un "Mouse Pad"? Hai sa vedem!
Author : linked, Category : Discuţii Clan, 3 Replyes, 1046 Views
EVALUATE THIS TOPIC
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Guest(s)
Lider Clan CS1.6
 
210
POSTS
25
THREADS
151
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 2.73[w]
01-31-2019, 11:35 AM (This post was last modified: 02-03-2019, 12:38 PM by linked.)
#1
Bineinteles ca, conteaza !!! Odata ce un "Mouse bun" vine la pachet si cu un "Pad bun", atunci esti pe calea celor "Pro Gamers". Pentru Counter Strike 1.6 si pentru restul jocurilor Ex: "Cele shootere" vei simti un "bang" fata de un "Mouse si un Pad" normal. Acum sa revenim la ce ne intereseaza!

Hai sa vedem impreuna cum putem evita alegerea unui mousepad prost, in conditiile in care vorbim de o investitie de doar cativa
zeci de lei. Pentru inceput vom discuta despre principalele tipuri de mouse pad si influenta materialului din care sunt construite asupra preciziei mouse-ului, apoi vom trece la principalele lucruri ce trebuie luate in considerare cand cumparam un astfel de produs.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Poate parea o problema minora, care nu merita prea multa atentie, insa crede-ma cand iti spun ca un mousepad bun iti poate face viata foarte usoara atunci cand lucrezi sau te joci.

Principalele tipuri de mousepad-uri

Tehnologia mouse pad-urilor a evoluat foarte mult in ultimii ani, odata cu dezvoltarea mouselor de gaming cu senzori optici si LASER din ce in ce mai performanti , motiv pentru care pe piata au aparut o serie de mousepad-uri confectionate din materiale noi. Hai sa vedem tipurile principale, cu avantajele si dezavantajele lor:

Plastic

Sunt cele mai raspandite tipuri de mousepad, foarte accesibile, doar sunt confectionate din plastic dur (suprafata de glisare a mouse-ului) si de obicei au baza din cauciuc, pentru a preveni alunecarea accidentala pe suprafata biroului.
Sunt foarte subtiri si usori in acelasi timp, dar nu ofera acelasi feedback tactil ca un mousepad textil. Mouse-ul aluneca foarte usor pe acest tip de suprafata, care insa poate zgaria piciorusele de plastic ale mouse-ului destul de repede. Pe partea de avantaje ar mai trebui amintit faptul ca sunt usor de curatat cu o carpa umeda, si rezista bine in timp datorita plasticului dur din care sunt construite.
Mouse pad-urile de plastic insa nu sunt usor de rulat sau impaturit, deci sunt mai greu de transportat (vorbim aici de pad-urile de dimensiuni mai mari).

Textil

Sunt tipul meu preferat de mouse pad, fiind confectionat dintr-un material spongios pe care este aplicat un material textil. Sunt destul de subtiri in general, dar exista si modele mai groase, toate putand fi foarte usor rulate pentru a fi transportate cu usurinta

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Din punctul de vedere al performantei, acest tip de suprafata ofera un feedback tactil si la alunecare foarte bun. Pe partea de dezavantaje trebuie spus ca mouse pad-urile textile se murdaresc usor si sunt destul de greu de curatat corect. Iar daca nu investesti intr-un model bine facut in cateva luni de folosire s-ar putea sa descoperi ca marginile materialului textil s-au desprins de pe baza de spuma cauciucata.

Aluminiu

Cea mai buna calitate a constructiei o ofera un mouse pad din aluminiun anodizat. Arata foarte bine, sunt dure, usor de curatat si de obicei ceva mai groase ca un mousepad textil sau de plastic.
Din punct de vedere al frictiunii vorbim de cea mai mare opozitie la alunecare, deci fii sigur ca asta iti doresti inainte de a investi intr-un astfel de pad. Eu am avut un astfel de model acum cativa ani buni si am renuntat la el din cauza ca facea prea mult zgomot in timpul glisarii si zgaria prea puternic piciorusele de platic al mouse-ului, un alt dezavantaj care trebuie luat in considerare.

Sticla

Daca pui aspectul inaintea functionalitatii atunci cred ca ai nevoie de un mousepad de sticla, care arata foarte bine pe un birou modern. Sunt destul de fragile cand vine vorba de lovituri, deci va trebui sa fii mai atent cu ele.
In plus, multi senzori de mousi mai ieftini au probleme cu detectarea corecta a miscarii pe acest tip de suprafata, deci inainte de a investi intr-un astfel de pad asigura-te ca mouse-ul tau are un senzor compatibil.
Pe partea de feedback si rezistenta la alunecare vorbim de valori foarte mici, asemanatoare cu cele oferite de modelele de plastic dur. Pad-urile de sticla insa produc mult zgomot in utilizare, similar cu cele construite din aluminiu.

Silicon

In acest caz vorbim de obicei de modele hibride pentru gaming, care folosesc un material ce imbina cauciucul cu fibrele textile, oferind astfel o suprafata precisa, foarte lina, care nu opune prea multa rezistenta la alunecare si este foarte silentioasa.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Fata de pad-urile textile clasice, cele de silicon sunt mai durabile, mai igienice, mai performante si ofera o oarecare rezistenta la apa. Acesta este si motivul pentru care au inceput sa fie folosite cu succes in competitiile de gaming.

Ce trebuie sa stiu cand aleg un mouse pad?

Acum ca stii care sunt principalele tipuri de mousepad hai sa vedem la ce trebuie sa fii atent cand vrei sa cumperi unul. Din fericire nu vorbim de produse prea complexe, deci nu sunt multe caracteristici tehnice cand vorbim de un mouse pad. Sunt insa lucruri pe care trebui sa le stii pentru a evita un model nepotrivit:

Dimensiunea primul lucru pe care trebuie sa-l iei in considerare este dimensiunea. Eu personal prefer un mousepad cu o suprafata mai mare deoarece folosesc mouse-ul pe o senzitivitate mai mica care imi ofera o precizie mai mare a cursorului, dar necesita miscari mai ample ale mouse-ului. Daca vrei sa nu-ti faci griji ca vei ajunge la marginea pad-ului trebuie sa stii ca exista o serie de modele XXL, care pot acomoda pe langa mouse si tastatura de pe birou.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Textura suprafetei de contact aceasta influenteaza forta de frecare dintre mouse si pad si feedback-ul pe care il simti prin mouse cand il misti.

Nu pot sa-ti recomand un anumit tip de mousepad din simplul motiv ca unii utilizatori prefera o suprafata mai lina, altii una care opune rezistenta, deci tot ce te pot sfatui este sa incerci inainte de a cumpara un anumit model. Vezi si capitolul referitor la tipurile de mousepad pentru a decide tehnologia cea mai potrivita pentru stilul tau.

Grosimea este oarecum o caracteristica care tine de preferinta personala, dar cred ca are si un efect important asupra ergonomiei intregului tau birou: cu cat mousepad-ul este mai gros cu atat mai mult iti vei forta incheietura mainii, care va atarna peste marginea pad-ului.

Daca aceasta margine este foarte dura va lasa in timp si urme pe ingheietura. Eu iti recomand deci sa alegi un pad cat mai subtire posibil, ca sa nu-l simti in timpul sedintelor indelungate de gaming.

Baza cauciucatacea mai importanta caracteristica care nu influenteaza performanta in utilizare este prezenta unei baze cauciucate, care impiedica alunecarea pe birou a pad-ului cand faci miscari bruste.


You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Unele modele specifica in mod express prezenta acestui strat aderent, insa din ce am observat destul de multi producatori omit sa spuna ca si modelele lor sunt dotate intr-o forma sau alta cu aceasta suprafata anti-alunecare

Margini cusuteeste o caracteristica prezenta pe anumite pad-uri textile, care sunt cusute pe margine pentru a preveni dezlipirea suprafetei textile de baza cauciucata. Pe langa aspectul practic custura ofera si un plus de stil, daca ma intrebi pe mine, deci eu zic ca este o caracteristica de dorit.

Sprijin de maini cu gelchiar daca nu mai sunt la fel de populare ca alta data, inca mai exista mouse pad-uri dotate pe marginea de jos cu o mica punga umpluta cu gel pe care se sprijina incheietura mainii. In timp insa aceasta functie ergonomica s-a dovedit ineficienta pentru ca impiedica libertatea de miscare a incheieturii mainii ce tinde sa stea fixa pe punga de gel. In plus, dimensiunile mici ale suprafetei de contact fac nepotrivite aceste modele celor care prefera senzitivitati mici ale senzorului optic.

Design in ultimul rand cred ca trebuie sa alegi un mousepad care te reprezinta. Din fericire varietatea de design-uri si imprimeuri este foarte mare cand vine vorba de mousepad-uri, deci cred ca este imposibil sa nu gasesti unul cu o grafica care sa-ti fie pe plac. Daca nu doresti insa un design tipator poti oricand opta pentru un mousepad clasic, inchis la culoare si fara inscrisuri grafice.


You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Pentru mai multe detalii si intrebari astept mesaj!


Data: 31.01.2019                                      PGL                                      Nume: linked # Pro GameR
Nou venit
         
5,199
POSTS
1,743
THREADS
670
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 37.61[w]

Elite AwardReporterX-Mas SnowflakeDonator Rank 3Easter Cake8YSuit MemberRich Member8YSuit Member5KElite AwardReindeer of X-MaxMinecraft PlayerReporterX-Mas Snowflake8YSuit MemberRich MemberRatClash of Clans PlayerCS:GO PlayerHalloween EventTreasure BoxX-Mas SnowflakeBlackhatSupremeGamerReporterX-Mas Red SocksDonator Rank 3Easter Cake1K5K
02-11-2019, 04:10 AM (This post was last modified: 02-11-2019, 04:11 AM by SeNzOr.)
#2
Am citit din mare ce ai postat tu pe aici , dar pentru mine e degeaba absolut tot , eu joc de pe laptop , întins în pat , cu un mouse wireless mic , ca mi intra in palma , pe cearșaf, si tot am ajuns la performanțe bune , cel mai bun de pe server mult timp la rând. Astăzi, am intrat in aceleași condiții pe server , si i am cam rupt pe toti , aveam cel mai bun scor de pe clasic, pe mix , la fel de bine am jucat, ai vazut cand ai fost si tu , dar dupa ce ai iesit , am jucat la "bascaleala" cu siringa si ii luam lejer pe jucătorii aia , si asta având în vedere că n am mai jucat cs de vreo 8 luni . (Ca intrăm o dată la 2 luni câte o ora , două, nu se pune) In concluzie , nu mereu , si nu la oricine , conteaza condițiile, daca esti bun , esti bun si fara mouse/mouse pad/tastatura de "calitate" sau "special pentru gaming" .
You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Lider Clan CS1.6
 
210
POSTS
25
THREADS
151
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 2.73[w]
02-11-2019, 10:20 AM (This post was last modified: 02-11-2019, 10:23 AM by linked.)
#3
Parerile sunt impartite, dar am impresia ca nu ai jucat cu un mouse + pad special pentru "Gaming" si eu am laptop dar cu tastatura "Gaming" . Conteaza mult dpi, setari pentru acceleratia mouseului, etc...Acesta este un tutorial pentru a , ajuta "playerii", nu zic ca nu esti un jucator bun, dar cred ca ai deveni si mai bun cu ajutorul acestor detalii! Iti multumesc "Senzor" pentru parerea ta!
Nou venit
         
5,199
POSTS
1,743
THREADS
670
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 37.61[w]

Elite AwardReporterX-Mas SnowflakeDonator Rank 3Easter Cake8YSuit MemberRich Member8YSuit Member5KElite AwardReindeer of X-MaxMinecraft PlayerReporterX-Mas Snowflake8YSuit MemberRich MemberRatClash of Clans PlayerCS:GO PlayerHalloween EventTreasure BoxX-Mas SnowflakeBlackhatSupremeGamerReporterX-Mas Red SocksDonator Rank 3Easter Cake1K5K
02-11-2019, 11:11 AM
#4
Depinde si cum te ai obisnuit , am incercat si cu mouse +pad de "gaming" , dar nu mi a plăcut, nu mi era comod , ca sa ma obisnuiesc altfel , probabil mi ar lua câteva luni , deci mai bine nu , ca stiti si voi cat e de greu sa te obișnuiești cu ceva nou , oricum , e folositor acest topic pentru începători.
You are not allowed to view links. Register or Login to view.


Forum Jump: