WTFCS Community | Gaming community @ since 2011

Full Version: [ PHP ] Efect aurit
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Nume tutorial : Efect aurit
Autor : -
Tehnica in PhotoShop :
VIDEO / GRAFIC (link/ss) : You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Alte mentiuni : -

Majoritatea efectelor de text in Photoshop se pot realiza chiar si daca folosim numai stilurile incadrate in Photoshop. In acest tutorial voi prezenta cum se realizeaza un efect text aur.
Rezultat final – Efect text aur:
[Image: efect-text-photoshop.png]
Pasul 1: Cream un layer de o rezolutie 800×600. Ii dam un background negru.
Pasul 2: Scriem cu utilitarul Horizontal Type Tool cuvantul ales pe care dorim sa-l facem auriu. In cazul acestui tutorial am ales cuvantul Photoshop. Alegem fontul cu care vrem sa lucram. Eu folosesc in acest tutorial fontul Georgia dar, bineinteles puteti folosi si alte tipuri de fonturi, cum este Times New Roman sau orice alt font care are varianta Bold sau e mai ingrosat la vedere. Marimea fontului in acest tutorial este 90pt.
[Image: efect-text-1.png]
Pasul 3: Selectam layerul care contine textul si din meniu alegem Layer –> Layer Style –> Gradient Overlay. Dam click pe Gradient si negrul il inlocuim cu un galben mai deschis, cod hexa:f7eead, iar albul trebuie inlocuit cu un galben mai inchis, Cod hexa: C1AC51 si dam OK. Bineinteles puteti alege si alte nuante asemanatoare. Jos pe imagine puteti vedea cum se face inlocuirea culorilor. O sa va descurcati si daca sunteti fara experienta.
[Image: efect-text-2.png]
Pasul 4: Tot in fereastra de stiluri, la Gradient Overlay, alegem stilul Reflected pentru text.
[Image: efect-text-3.png]
Pasul 5: Tot in fereastra Layer Style, selectam Bevel and Emboss, schimbam tehnica la Chisel Hard si alegem Gloss Contour pe care il vedeti in imaginea de mai jos.
[Image: efect-text-4.png]
Pasul 6: Continuam cu setarile in sectiunea Bevel and Emboss,
Depth = 141%, Size = 10px.
Eu am adaugat si Contour in acest exemplu si l-am setat la 90. Folositi conturul de preferinta.
[Image: efect-text-5.png]
Pasul 7: Adaugam Inner Glow, folosim aceasta culoare, cod hexa: #FF8102, Blend Modul setam la Vivid Light si Opacity la 15%.
[Image: efecte-text-photoshop.png]
Rezultat final: Efect text Photoshop – Efect aur
[Image: efect-text-photoshop.png]