WTFCS Community | Gaming community @ since 2011

Full Version: Low fps
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Se da una bucata laptop (cam vechi el de fel) TOSHIBA Satellite L300.
In Cantar, ca si in alte jocuri, am foarte putine fps-uri. Cand harta e goala maximum 60 fps, in 'aglomeratie' scad la 20-30. Cred ca am pus toate driverele posibile si imposibile, dar tot aceeasi poveste.
Poate sa imi dea cineva o idee ce sa mai incerc macar?
In mod normal oricat fps ti-ar arata tie cand dai net_graph fps maxim pe care il poti avea este 100.
Unora le arata ca au si 999 dar real tot 100 fps au. Te-as sfatuii sa nu iti bati capul cu tot felul de cfg'uri pentru ca nu o sa ajungi la niciun rezultat. De obicei cei care au fps mare au placi video de la nVidia GeForce , tu ce placa video ai si ce memorie are aceasta?
Stiu ca max. e 100, cfg nu m-am chinuit niciodata.
Placa e pamant... You are not allowed to view links. Register or Login to view.
p0c....cu placa aia pana si solitaire ti se inteapa...nu ai ce sa ii faci...poti sa il arunci
Daca nu tii la nivelul de detalii pe care le vezi incearca sa joci pe 16 bit si cu o rezolutie ceva mai mica. Vezi daca ai aceiasi problema si pe steam si pe valve deoarece steam client-ul are o maniera tampita de a necesita o placa video cat de cat acceptabila. Desigur ai putea cauta sa pui cat mai multe detalii grafice pe low printr-un cfg(care schimba r_ gl_ cl_ ). Problema este clar de la placa video, e cam..fara talent.

@iLusSi0n

E bine ca esti documentat. FPS-ul jucatorului este influientat de 3 factori:
1) Placa video & Procesor
2) Server
3) Viteza de transfer a datelor dintre server si magaoaia ta.

a)1 si 3 sa zicem ca le ai, insa 2, adica serverul nu este capabil sa trimita date cat pentru 60 de FPS, 60 de cadre, atunci tu joci la 60 real chiar daca tu crezi ca 100 e maxim si tie asa iti arata deoarece ai fps_max 101 sau fps_modem 101

b)daca serverul trimite 150 fps ca si date si tie iti arata 100, vei crede ca joci la 100 dar vor fi 150.

Cel mai usor de verificat asta este sa joci in lan.
Pericolul consta in ridicarea datelor trimise de catre server si clientul nu le proceseaza si asa apare PING-ul.
100 este valoarea ideala a jocului si nu maxima.
1. incearca sa ii faci un scan cu un antivirus (nod32) parerea mea cel mai bun pe mine personal m-a scapat de toate problemele....aveam aceasi problema cu tine jucam 10 min cu 100fps si dupaia mai sus de 15 nu crestea,,,,deci fa o scanare antivirus..!

2. joaca pe cea mai mica rezolutie posibila pt ca de exp ai 720x480 aici te ajuta 90% procesoru daca ai sa zicem 1024x576 aici intra placa video deci cum tu nu ai placa video incearca sa folosesti procesoru...

3. ce a zis chifla sa dai detaliile pe minim....

4. ar putea fi de la caldura...


@iLusSi0n cine tia zis tie ca doar ce care au nvidia au fps mare? eu am un ati si merge superb + nu necesita shimbari in setarile ei pe cand la nvidia trebuie anumite schimbari sa joci decent....gen vsync..
Hard disk-ul? In ce stadiu e?
Cand o sa ajung acasa o sa fac cum ziceti si voi, merci de raspunsuri.
Sincer, habar nu am ce-i cu el dey, laptopu il tineam doar de 6, nu de jucat.
Aruncă cosarca pe balcon, ca oricum o ai degeaba..Mai bine ţi-ai cumpara jucăria ta preferată (vibra) te'ai juca nonstop fără fps.._)_