WTFCS Community | Gaming community @ since 2011

Full Version: Unde sunt anii copilariei?
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Foarte corect... Acum nu imi sta capu numa la bani sa am ce sa mananc maine :-<..Asta e Viata merge inainte..Copilaria sunt niste momente de neuitat... :((
Acei Ani ai copilariei au fost foarte frumosi.Cand imi aduc aminte ca ma jucam de-a leapsa ,ascunsa sau alte jocuri de-ale noastre.Ce repede au trecut acei ani
Intr-adevar copilaria este "inima tuturor varstelor", asa cum afirma un mare scriitor, pentru ca, acela care a avut o copilarie luminoasa si fericita, a dobandit o temelie solida pe care se vor aseza toate cele ce vor veni odata cu celelalte varste.
Pe de o parte, copilaria este singurul moment al vietii in care traim totul la maxima intensitate, in care credem in magie, in Mos Craciun , in spiridusi si zane care sa ne indeplineasca dorintele. Cu timpul uitam placerile jocului, excludem miraculosul din vietile noastre cautand explicatii logice si devenim din ce in ce mai mult sclavii propriilor noastre prejudecati si autolimitari. De aceea, cred ca am fi foarte castigati daca am pastra macar in suflet exuberanta, nebunia si inocenta copilariei de-a lungul vietii.
Pe de alta parte, daca ne raportam la copiii de astazi si la tinerii care devin ei apoi, am fi tentati sa credem ca ei nu mai au copilarie pentru ca isi refuza acest dar, traind in spatii inchise, in fata ecranului luminos al calculatorului, vorbind cu prieteni pe care nu i-au vazut poate niciodata in realitate. sunt multi copii care traiesc intr-o lume virtuala, dominata de monstri imaginari, care nu simt placerea jocului alaturi de camarazi si care, refuzand sa-si traiasca anii copilariei in inocenta si farmec, sfarsesc prin a se maturiza mult prea repede.
In concluzie, adultii ar trebui sa vegheze mult mai atent si sa protejeze universul magic al copiilor, lasandu-i sa descopere singuri prin joc si fantezie lumea, evitand astfel ca ei sa fie doar niste copii fara copilarie!



Se vede ca invat pentru bac ;))
Foarte frumos... astia mici se joaca ascunselea pe iPhone..
Dar isi aduce cineva aminte de asa ceva?
- Guma Turbo [Image: lrg_guma-turbo.jpg]
- Terminator [Image: Terminator_bibabum.ro_.jpg]
- Tevi cu gornete [Image: 303919_263161250384715_100000725276798_8...0401_n.jpg]
Si multe altele pe care nu mi le pot aduce aminte acum..

L.E. Oare or sa stie astia mici care e treaba cu asta: [Image: care-este-legatura-dintre-caseta-si-creion.gif]
mai se bloca caseta si o invarteau cu creionu' nu? :D
Frumoase vremuri innainte cand ieseam afara sincer , toata lumea noroc alea-alea , acuma ne-am marit cu totii ne e gandu la bani si la femei. Unde e copilaria?
Mdea am dat si eu azi de topicul asta .. Si daca tot am dat am zis sa postez si eu :-?

Ce pot sa zic , au trecut repede anii copilariei si ma bucur ca fac parte din acea generatie a anilor 90 si ca am avut o copilarie atat de frumoasa in care nu existau pc-uri , tablete , iphone-uri si alte saracii care din pacate acum au devenit "chestiile" cu care se joaca copiii ....

Mi-e dor sa ma mai joc leapsa , ascunsa , sa merg la sanius si sa vin cu hainele inghetate pe mine ... Mama ce vremuri... Ce n-as da sa fiu din nou copil ...

Pacat ca copiii in ziua de azi nu stiu ce inseamna cu adevarat o copilarie fericita .... ;)


Nu s-a mai postat de mult pe aici.. T/c.