[CAMPANIE STAFF]Cautam moderatori si designeri activi!
Welcome to WTFCS Community Forums!
Servere gaming la super-preturi! [HOSTING SERVICE]
-->






[NEWS] Review The Last of Us Part II – Sper ca acesta este doar inceputul!
Author : mihay111, Category : Stiri gaming, 0 Replyes, 666 Views
EVALUATE THIS TOPIC
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Guest(s)
Moderator
     
577
POSTS
452
THREADS
190
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 0.15[w]

Suit Member
06-13-2020, 10:01 AM
#1
Review The Last of Us Part II – Sper ca acesta este doar inceputul!
[Image: REVIEW-THE-LAST-OF-US-PART-II-3-1536x864.jpg]
Sper ca acesta este doar inceputul unei noi ere a jocurilor video! O era in care conceptul de single-player revine in forta. O generatie care intelege ca naratiunea facuta cu cap si gameplay-ul dezvoltat atent, atarna mai greu decat cateva moduri de joc omniprezente in online. Despre asta este The Last of Us Part II. Cel mai nou joc de la You are not allowed to view links. Register or Login to view. si unul dintre titlurile gigantice pe care le vom savura in 2020. Trebuie sa va zic inca de pe acum ca am craftat acest review cat sa nu va stric experienta; nici macar putin. Acestea fiind spuse, haideti sa va povestesc!
O capodopera narativa, incoronata de un gameplay pe masura
The Last of Us Part II este, evident, continuarea primului joc. De aici pleaca povestea jocului si se dezvolta in ceva care mi-a intrecut asteptarile. Avem parte de personaje foarte bine construite, de locatii superbe si de o poveste care merita toata atentia noastra. Nu voi intra in detalii, deoarece nici nu vreau, nici nu pot. Pe scurt insa, daca v-a placut primul joc, acesta o sa-l faca sa para un mic prolog.
[Image: REVIEW-THE-LAST-OF-US-PART-II-6-1120x630.jpg]Stiu, stiu. Mi-ati dat in cap ca nu am terminat primul joc si „n-am dreptul sa vorbesc despre asta”. Spre nenorocul vostru, intamplarea face ca am trecut si prin versiunea Remastered a primului, ca sa am un context bun pentru The Last of Us Part II. Parerea mea ramane aceeasi; primul The Last of Us are cateva lacune. Lucruri care m-au facut sa-l apreciez, dar nu mi-au motivat simturile destul cat sa-l iubesc. Cred ca a fost vorba de plictiseala, intrucat structura narativa este superba, dar gameplay-ul nu este ceva care sa ma atraga. Ei bine, nu mai este cazul.

Jocul incepe in forta si avem parte de actiune pe parcursul acestuia. Nu va faceti insa griji, deoarece formula de baza ramane aceeasi. Doar ca echilibrul dintre poveste, sectiunile mai putin spectaculoase si actiune este mult mai fin. Cred ca Naughty Dog a inteles ca a avut o mica problema acolo, astfel a reusit sa faca ceva impresionant de aceasta data.
[Image: REVIEW-THE-LAST-OF-US-PART-II-5-1120x630.jpg]
[Image: REVIEW-THE-LAST-OF-US-PART-II-2-1120x630.jpg]
Vei calatori mult pe cai, vei trece prin orase mari din Statele Unite ale Americii si vei admira frumusetea post-apocaliptica a acestora. Gameplay-ul se bucura de elemente noi si pune accentul si mai mult pe abordarea stealth. De multe ori trebuie sa te gandesti de doua ori inainte sa te amesteci intr-o lupta, iar faptul ca nu mai beneficiezi de puterea lui Joel, ci de structura firava dar agila a lui Ellie mi se pare o schimbare de dinamica foarte buna; cu atat mai mult cu cat fuga de bau-bau devine un element vital.

The Last of Us Part II pune accent si pe evolutia personajului si arsenalul pe care il ai la dispozitie. Vei gasi in lumea jocului reviste din care Ellie va dobandi noi abilitati. De asemenea, sistemul de crafting revine, insa este mai bine integrat in fluxul jocului. Ca sa nu uiti insa ca esti intr-o lume fictiva, jocul este presarat cu easter egg-uri si materiale de colectionat care imbogatesc experienta. Naughty Dog a reusit sa creeze o lume superba cu un caracter foarte puternic, iar mie mi-a castigat toata admiratia; bine, a facut-o inca de pe la Uncharted, dar asta e alta poveste.
The Last of Us Part II si controversele
L-ati hulit, l-ati vorbit, iar altii l-ati aparat. Pentru cei din urma, jos palaria! The Last of Us Part II dovedeste ca este mai mult decat ce s-a aflat din leak-urile acelea. Da, unele personaje au trasaturi putin mai excentrice care ar putea deranja unele persoane. Poate ca sexualitatea este un subiect prea tabuu pentru unii mai inapoiati, iar eu nu ma exclud din aceasta categorie. Dar stiti ce? Daca e expusa asa cum trebuie si nu iti este bagata pe gat, well, fie. Barbatii super musculosi si femei cu sani oversized au tot fost zarite in jocuri si cred ca este momentul sa plecam un ochi si la realitatea care cateodata pare putin cam exagerata.
[Image: REVIEW-THE-LAST-OF-US-PART-II-7-1120x630.jpg]
Si pana la urma, sa bage ce vor ei sa bage. Daca arata la fel de bine ca si restul lui The Last of Us Part II, nici ca-mi pasa. Spun asta pentru ca jocul arata fenomenal! Iar asta este mare lucru, tinand cont ca l-am rulat pe varianta slaba a unei console lansate in anul 2013. Ne bate sor-sa mai mica la usa, dar batranica asta inca poate uimi un sobolan elitist ca mine. Texturi curate, iluminare superba si detalii care ma fac sa cred ca PlayStation 5 va etala cu atat mai bine frumusetea acestui titlu.
Ne vedem la Cyberpunk!
Doua dorinte am de la 2020. Pe una tocmai mi-am indeplinit-o si am pus mana pe The Last of Us Part II, iar singurul joc care cred ca mai are o urma de speranta sa-i fure titlul de Game of the Year este cu siguranta Cyberpunk 2077. Pana la acesta insa, mai avem de asteptat si cred ca va fi o lupta la fel de stransa ca in 2018. Pentru cei care nu va amintiti, vorbesc despre RDR2 vs God of War. Si 2020 gazduieste doua jocuri care vor rupe gura targului, iar pana la proba contrarie, partea a doua din aventurile ultimilor dintre noi este de departe cel mai bun joc al anului.
[Image: REVIEW-THE-LAST-OF-US-PART-II-1-1120x630.jpg]
sursa: You are not allowed to view links. Register or Login to view.


Forum Jump: