[CAMPANIE STAFF]Cautam moderatori si designeri activi!
Welcome to WTFCS Community Forums!
Servere gaming la super-preturi! [HOSTING SERVICE]
-->






[TUTORIAL] [PAWN] Server Restart
Author : mihay111, Category : Tutoriale, 0 Replyes, 684 Views
EVALUATE THIS TOPIC
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Guest(s)
Moderator
     
577
POSTS
452
THREADS
190
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 0.15[w]

Suit Member
11-10-2020, 03:38 PM
#1
Tutorial de Tupi

În acest tutorial vă voi prezenta cum se poate realiza comanda prin care un admin(6/scripter/etc) poate da restart la server direct din joc.

 
 
Înainte de toate eu am folosit include-ul: a_samp, zcmd și am definit SCM-ul


Code:
#include <a_samp>
#include <zcmd>
 
#define SCM SendClientMessage


Acum vom crea comanda în sine prin care vom putea da restart la server ca admin.


Code:
CMD:restartserver(playerid, params[]) {
 //eu verificarea pentru admin o voi face in felul urmator, adica daca este logat cu parola RCON
 if(!IsPlayerAdmin) return SCM(playerid, -1, "Nu ai acces la aceasta comanda!");
 //insa voi o puteti face in functie de enum-ul pe care il aveti in gamemode (ex: if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] < 6) )
 new string[64], sendername[16]; //cream variabilele de care avem nevoie
 GetPlayerName(playerid, sendername, 16); //luam numele celui care foloseste comanda
 format(string, sizeof(string), "AdmInfo: Administratorul %s a dat restart la server.", sendername); //formatam string-ul in felul urmator
 SendClientMessageToAll(-1, string); //il trimitem tuturor jucatorilor de pe server.
 SendRconCommand("gmx"); //dupa care trimitem catre consola serverului comanda GMX care executa un restart al serverului
 return 1;
}
Cam aceasta este comanda prin care un admin de nivel X sau X+ poate da restart la server direct din joc. Voi mai puteți adăuga și alte lucruri, dialoguri de confirmare, timere, etc. Sper că v-a fost de ajutor acest tutorial.


Forum Jump: